9 dní, 8 nocí, 7 trenérů, 7 plnotučných tréninků, 86 dětí, orienťácký biatlon, labyrint, kros, maraton, nespočet dalších her, takový  byl v kostce letošní oblastní orienťácký tábor, kterého se zůčastnilo 12 dětí z našeho oddílu.

Takhle viděl okem nezaujatého trenéra letošní tábor Jarda Honner.

INOV8 Camp v Českém ráji

Termín byl vymezen začátkem a koncem prázdnin, dovolenými vedoucích a volnou kapacitou ubytovacího zařízení. Poslední položka byla obzvláště důležitá, nicméně posléze se ukázalo jako nejvíc zavádějící.O tom ale až později.

Nejlepší oddíly Moravy se již od OB pravěku – tedy od minulého století  – na rozdíl od řevnivých českých skupin, přátelí, a mezi Luhačovicemi, Zlínem a Vizovicemi se krom bájného Komonce netyčí žádná zášť či spor.

Tato sounáležitost a vzájemnost dala již před mnoha lety možnost těm nejlepším bez uzardění fluktuovat ve Zlínské oblasti.

Toto vše společně s absencí pravidelných hromadných prázdninových akcí pro OB mládež regionu začalo těm nejschopnějším  vrtat v hlavě, aby se přetavilo  v myšlenku uspořádat OB kemp Zlínské oblasti.

Již v roce 2017 se tato akce nadměrně vydařila, navzdory suboptimálnímu typu ubytování, kdy jsme se ubytovali v internátu uprostřed Turnova. V roce 2018 jsme sic zkušeně zapluli do kempu Junior v Srbsku v Č. ráji, nicméně majitelé nás svojí laxností a ostentativní nechutí v čemkoli vyjít vstříc málem přesvědčili, abychom ani zde nebukovali na letošní(2019) rok.

Naštěstí některý z O-Bohů na nás seslal přízeň v podobě hygienou zavřeného Junior- Tábora a na posledních chvíli ukuté ubytování v Drhlenách – (již byly přichystané tréninkové mapy) – nám poskytlo ideální zázemí pro uspořádání do té doby nevídané akce.

Každé dopoledne:  hon za lampiony = mapový trénink – či závod, posouzení nechávám na čtenáři – kdy všech 82 účastníků  běží s čipem, na krabičky, dle startovní listiny a s rozestupy dle norem ČSOS. Pohyb v lese byl dle našeho očekávání usměrňován den ode dne zkušenějším používáním mapy (nejen roznašeči)  a výskytem oranžobílých lampionů na správných místech. Právě toto od prvního tréninku zabezpečilo vysokou návratnost dětí i do cíle. A  bylo jasné, že fyzická zátěž dopolední fáze musí být v odpoledním programu posílena.

Každé odpoledne:  hon dětí za Hejkaly, což obnášelo nutnost denně střídat sportovní činnosti – badminton, ping pong, švihadlo,  jízdu v kanoích se střelbou ze vzduchovky, luku, flusaček a s volejbalem. Za Hejkaly – oficiální měnu tábora – si mohly kupovat kvalitní výživové doplňky. Motivace byla neutuchající.

Přesto si kuchyně pod vedením kuchařky Ály několikrát vyslechla skandování Děkujem, děkujem.

Celotáborová hra s lesními skřítky , hejkaly a divoženkami probíhala pomocí týmových soutěží. Tím postupně absolvovaly děti Orientační nerf-ový biatlon, Mikro OB, Marathon  běhací abecedy zábavnou formou, …

Ve Večerním programu se střídalo vzdělávání v kulturní, ekonomické a přírodovědné oblasti.

Přínosem se  stalo rozhodnutí ústředního výboru akce zakázat telefony a se sloganem  mobily pro debily se jich nestihli dotknout ani vedoucí.

I děti na konci samy seznaly, že mapě rozumí čím dál lépe a jestli jsme jim dobře porozuměli, máme již obsazenost na příští rok téměř naplněnou.